еМагазин
Image default
Македонија

Грчкото МНР изрази сочувство за трагичната сообраќајна несреќа

Длабоко жалење, како и сочувство и солидарност до граѓаните и владата, изразува Министерството за надворешни работи на Грција по трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово, јави дописничката на МИА од Атина.

-Длабоко жалиме за трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје- Тетово. Нашите мисли се со семејствата на жртвите и нивните најблиски. Изразуваме искрено сочувство и солидарност со граѓаните и владата на Северна Македонија, напишаа од грчкото МНР на нивниот официјален Твитер профил.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, веднаш по несреќата, алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос му се јавил на Никола Димитров за да изрази сочувство и поддршка во тешките моменти за земјата.

МИА/Фото: GreekReporter.com

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавина реакции: Осуда на сите кои даваат политичка конотација на трагедијата кај Карпалак

Потресни видеа снимени неколку минути по трагичната несреќа на патот Скопје-Тетово

Веста за трагедијата кај Карпалак одекна во светските медиуми

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Груевски до Заев: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за било какви цели

Редакција

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Никола Осило

Продолжува судењето за неамнестираните за настаните во македонското Собрание од 27 април

Редакција