еМагазин
Image default
Балкан

Грција ќе го чека каталогот на ЕУ за влез на патници од трети земји

Грција има цел да се придржува кон каталогот составен од ЕУ за влез на патници од трети земји, додека до 15 јули нема да бидат дозволени директни летови од Велика Британија и Шведска, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер, по состанокот што Кирјакос Мицотакис го одржа со надлежните министри од неговата Влада во пресрет на отворањето на туризмот на 1 јули, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис посочил дека „целиот процес на отворање е динамичен и континуирано ќе се оценуваат податоците“.

Станало збор за начините на кои ќе се спроведува тестирањето на посетителите, за протоколите, како и за задолжителната обврска на туристите, 48 часа пред пристигнувањето во Грција да го имаат пополнето специјалниот образец.

Заедничка констатација, како што соопштија од кабинетот на Мицотакис, било дека е направена правилна подготовка на сите нивоа, за да постои максимална безбедност и за посетителите и за локалното население.

На состанокот присуствувале министрите за здравство, за туризам, за дигитална политика, за поморство и островска политика, замениците-министри за здравство, цивилна заштита, за координација на работата на владата, како и претседателот на Националната организација за јавно здравје и професорот епидемиолог надлежен за Ковид-19.

МИА/Фото: МВР

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешка дебата во ЕУ: Утре ќе се знае дали Грција ќе дозволи влез за македонски граѓани

Грција во среда го отвора преминот Евзони на границата со Македонија

Како да го пополните формуларот за влез во Грција

Сите детали: Грција ги објави протоколите за влез на странски туристи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Грција ги отвара плажите во сабота: Ограничување од 40 лица на 1.000 квадрати

Редакција

(Фото) Комунистичката партија на Грција закачи пано на Акропол против Договорот од Преспа  

Редакција

(ВИДЕО) Оштетени згради и куќи во Драч и Тирана по земјотресите во Албанија, жртви нема

Редакција