еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Грција прва го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Грчкиот парламент по 11 часа расправа, синоќа го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО.

Протоколот беше ратификуван со 153 гласа „за“, 140 гласа „против“ и еден воздржан.

Грција е првата земја, членка на НАТО, која го ратификуваше пристапниот Протокол.

Тој треба да помине и во парламентите и на останатите 28. земји членки на НАТО, по што Македонија, со новото име Република Северна Македонија, ќе стане 30. членка на Алијансата.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Балканот доби нова држава“: Реакции во регионот по ратификацијата на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Грција

По ратификацијата на Протоколот во грчкиот Парламент: За неполна недела Македонија ќе стане Северна Македонија

Табли на државните институции со Северна Македонија откако Атина ќе го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Две деца оставени сами во автомобил на паркинг во Ново Лисиче, пренесени в болница

Редакција

„Оливер Андонов подолго издржа“: Твитер реакции по повлекувањето на предлогот Заев да биде и министер за финансии

Редакција

ЈП Паркинзи на општина Центар купува систем за препознавање возила за два милиони денари

Никола Осило