еМагазин
Image default
Бизнис

Грција стана трет најголем трговски партнер на Македонија

Во периодот јануари – октомври 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Бугарија, соопшти Државниот завод за статистика.

Изразено во евра, вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари – октомври 2019 година, изнесува 5,3 милијарди евра и бележи пораст од 10.8 % во однос на истиот период од претходната година.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 6,9 милијарди евра, што е за 9.8 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит, во периодот јануари – октомври 2019 година, изнесува  1,5 милијарди евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

АД за станбен и деловен простор без оглас се договори со „Декон-ком“ за непредвидени работи на објектот Државни институции

Редакција

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите убедливо на врвот

Никола Осило

ЕБОР за годинава ни предвидува најмал раст на економијата во регионов од само 2%

Редакција