еМагазин
Image default
Македонија

Груевски ако побара, може да добива плата од 63 илјади денари од Собранието уште една година 

Сега веќе поранешниот пратеник, бившиот македонски премиер Никола Груевски, кој стана политички азилант во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата (или апанажа) и по престанувањето на мандатот за време до една година.

Од Собранието информираат дека Груевски до сега не поднел такво барање. Нема информација од Груевски дали тоа би го направил во иднина

Според Законот за пратеници, сумата што би ја добивал е 63.000 денари месечно, односно онолку колку што изнесуваше досега неговата плата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е Ѓоко Камчев, кој седнува во пратеничката фотелја на Груевски

Собранието ја констатираше оставката: Груевски и официјално се збогува од пратеничката функција

(Фото) Груевски „тера“ бизнис на брод на Дунав

Кој е и колку е богат Виктор Орбан, пријателот на Груевски

Фото: Фејсбук/Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Откако вчера го проблематизираше датумот, Заев денеска ги повика партиите да се спремат за избори

Редакција

Обид за киднапирање на седумгодишното девојче на пратеникот од СДСМ, Сашко Костов

Редакција

(Видео+Фото) Пресечен меѓународен канал за трговија со дрога: Запленети половина тон марихуана

Редакција