еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Азилантот Груевски доби 30-дневен притвор и за „Титаник“ на СЈО

Поранешиот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, денеска доби нов 30-дневен притвор и за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Судијата Осман Шабани, кој е претседател на Судечкиот совет, на денешното рочиште во Кривичниот суд, во однос на предлогот за определување мерка притвор за Груевски, рече дека Советот донел одлука на обвинетиот да му се одреди мерка притвор во траење од 30 дена, сметано од денот на неговото пронаоѓање.

Мерката притвор беше побарана на минатото рочиште од страна на обвинителката на СЈО Лиле Стефановска. Претходно, Судот одлучи на Груевски да му се суди во отсуство.

Денешното рочиште за „Титаник“ продолжи со читање на СМС пораки. Најголем дел од СМС пораките што се презентираат во судница се меѓу обвинетите Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска и се однесуваат на организирање на гласачи од дијаспората за изборите во 2011 година.

Од СМС комуникацијата се гледа како била договарана изработка на пасоши и регрутирање гласачи и кандидати преку дипломатските претставништва во странство, но и активности за организирање гласачи во институциите.

Рочиштето доцнеше околу половина час за спроведување од притвор на обвинетиот Миле Јанакиески.

Во судница е присутен и технички советник на предлог на одбраната.

МИА/Фото: Груевски/Фејсбук

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: „Ќе беше најдобро на светот ако го уапсевме Груевски без потерница“

Да не „бомбардира„ и Груевски од Унгарија

Груевски додека има мандат ќе зема пратеничка плата, која ќе му се намалува

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Власта и опозицијата на иста линија: Собранието го изгласа Законот за спречување на корупцијата

Никола Осило

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

Редакција

Мултимилионски тендер: Министерството за одбрана купува 82 возила

Никола Осило