еМагазин
Image default
Македонија

Груевски избега од земјава во багажник од автомобил, вели Заев

„Знаеме како Груевски избега од земјата“, вели македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, пренесува Дојче веле.

Заев за ФАЦ тврди дека ја знае траекторијата на движењето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во клучните часови на бегството од земјата.

„Со лифт се симнал во подрумот, а потоа се сокрил во багажникот на автомобилот со кој бил изнесен од земјата. Во Албанија го чекало унгарско дипломатско возило“, тврди Заев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во унгарскиот Парламент се „скараа“ за Груевски: Од власта велат дека со него се консултираат за Западен Балкан

Груевски ако побара, може да добива плата од 63 илјади денари од Собранието уште една година 

Кој е и колку е богат Виктор Орбан, пријателот на Груевски

Фото: Груевски/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски: Македонскиот народ кажа стоп за Договорот со Грција

Никола Осило

Хелсиншки комитет бараат истрагата за бегството на Груевски итно да заврши и ја осудуваат неажурноста на институциите

Редакција

Мицкоски е за екстрадција на Груевски и го осудува неговото бегство

Редакција