еМагазин
Image default
Бизнис

Гувернерката Ангеловска Бежоска за „Блумберг“: Членството во НАТО и ЕУ ги зголемува капиталните приливи

Ако ги согледаме искуствата на другите економии од регионот што поминаа низ овој процес, јасно е дека со членството во НАТО и ЕУ, капиталните приливи кај нив значително се зголемија, изјави Анита Ангеловска Бежоска, гувернерка на Народната банка за „Блумберг“ во сторија со наслов „Зеленото светло за НАТО ги буди надежите за инвестиции во балканската држава“.

„Посилните изгледи за интеграција во ЕУ и НАТО позитивно ќе влијаат на премијата за ризик за нашата економија, што секако е многу важна детерминанта за инвестирање”, додаде гувернерката.

Фото: Фејсбук/Народна банка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонијатурист лани со бруто добивка од 122,06 милиони денари

Редакција

Колкави плати и надоместоци има менаџментот на БИМ Свети Николе

Редакција

Компаниите ќе можат да го пролонгираат одржувањето на годишно собрание на акционери

Редакција