еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор Орбан очекува солидно објаснување за основите на азил.

– Владеењето на правото останува темелен принцип за земјите членки и земјите кандидати на ист начин. Клучно е за кредибилитетот на Европа. Изненадувачки е што Унгарија поддржува членство во ЕУ за Македонија, но, не ја смета за безбедна, напиша Хан.

Сепак, Европската комисија сѐ уште не се произнела јавно за овој случај. Што се однесува до Европскиот Парламент, само политичките партии на Зелените и на Социјалдемократите излегоа со реакции.

Земјите членки на ЕУ исто така не искоментирале за случајот.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарски аналитичар: Груевски беше шверцуван низ цел Балкан од унгарските дипломатски служби

Голем пораз или заговор: Владата, ЕУ и САД им должат одговори на граѓаните за азилот на Груевски

„Кобни„ Фејсбук статуси: Груевски го „зафркна“ и Мијалков

Груевски повторно хит во регионалните медиуми: Доби азил во Унгарија, Македонија го бара назад

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мијалков и Канческа Милевска на суд: Нови рочишта за „Тортура“, „Тендери“, „Тарифа“ и „Титаник 3“

Редакција

(ВИДЕО) Скандалозна изјава на поглаварот на ИВЗ, Реџепи за судијка, за која доби аплауз: Не ја жалам, таквите нека починат

Редакција

Инспектори на УЈП му врачиле налог за финансиска контрола на Боки 13 во затворот во Шутка

Редакција