еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

Славниот продуцент Харви Вајнстин прогласен за виновен за силување и сексуално вознемирување

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнстин е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад, но е ослободен од најсериозните обвиненија против него – предаторски сексуален напад и силување од прв степен.

Вајнстин е прогласен за виновен по две обвиненија силување од трет степен и криминален сексуален чин од прв степен.

Движењето #MeToo пред две и пол години го разобличи во јавноста однесувањето на Вајнстин кон негови филмски соработнички и други жени, за кое се знаело, но се молчело. Тој допрва треба да се соочи со обвинувањата за силување и сексуален напад врз две жени во 2013 година.

На денешното судење, неговите адвокати тврдеа дека секој сексуален контакт за кој го обвинуваат бил со одобрение.

Фото: nbcnews.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Француската полиција брутално уапси 150 средношколци

Никола Осило

ЈСП Скопје ќе го ревидира проектот: Панорамско тркало нема да се гради

Никола Осило

(ВИДЕО) Македонскиот бенд „Некс тајм“ ја преработи македонска песна „Прошета се Јовка Кумановка“

Редакција