еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Хисен Џeмаили стана министер без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима

Собранието денеска со 61 гласа „за“ и 21 против го избра Хисен Џемаили за министер без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима.

Тој доаѓа на местото на Зоран Шапуриќ, кој беше сменет.

Џемаили е асистент – професор по географија на Тетовскиот универзитет.

Претходно бил советник во Општина Тетово, а во мандатот од 2008 до 2011 и пратеник.

Џемаили кој во конфликтот во 2001 година беше во редовите на ОНА, ќе остане запаметен и како обвинет во еден од четирите Хашки предмети и како еден од пратениците на кој му беше одземен имунитетот.

Тој беше обвинет за Хашкиот предмет „Малтретирани градежни работници од Маврово“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нина Ангеловска стана првата жена министер за финансии

За новиот министер Хисен Џемаили интернетот е компјутерска вештина

Фото: Радио Слободна Европа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поранешниот министер Миле Јанакиески и уште седум лица добија притвор од 30 дена

Редакција

Кривичната против Трпески била заснована врз наоди на внатрешната контрола

Редакција

(Галерија) Клаудија Кардинале блесна на отворањето на ИФФК „Браќа Манаки“: “Благодарам Битола, благодарам Македонија“

Редакција