еМагазин
Image default
Македонија

Хелсиншкиот комитет: Притворот не е неопходна мерка за Моника Ристовска

Хелсиншкиот комитет за човекови права смета дека одредениот 30-дневен притвор на активистката Моника Ристоска, позната како Моника Конопова, не е неопходен за водење на кривичната постапка и препорачува други видови на мерки на претпазливост заради обезбедување на присуство во постапката за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекусори“ – според член 215 од Кривичниот законик.

Хелсиншкиот комитет препорачува мерката притвор да се користи како мерка на претпазливост во исклучителни случаи, а не како репресивен механизам.

– Во оваа прилика потсетуваме и на неприфатливата селективност при одредување мерка притвор од страна на надлежните органи, особено во случаи на корупција и организиран криминал. Исто така, следејќи го светскиот тренд за декриминализација и легализација на употребата на канабисот, ја повикуваме Владата сериозно да ги земе предвид иницијативите за подготовка на нови законски решенија во оваа област, соопшти Хелсиншкиот комитет.

Фото: Фејсбук/Ристоска

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Владата одлуката за 30-дневен притвор за Моника е престрога

Што се нашла полицијата: Детали од Обвинителството за притворот за Моника

„И јас сум Моника, апсете ме!„: Протест за затворената активистка за легализација на марихуаната

30 дена притвор за активистката Моника која се залага за легализација на марихуаната

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рочишта за случаите „ТНТ“, „Талир 2“ и „Ласкарци“

Редакција

Од утре тестирање за коронавирусот во Поликлиника Чаир, а во текот на неделата на уште 3 пункта

Редакција

Јанева во Кривичниот суд, се одлучува дали ќе оди во притвор

Редакција