еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Хрватскиот Сабор го ратификува протоколот за влез на Македонија во НАТО

Хрватскиот Сабор денеска со 116 гласови „за“ и два „против“ го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО.

“И честитам на Република Северна Македонија за членството во НАТО и можам да Ви кажам во име на застапниците кои ја поддржаа денешната одлука дека Република Хрватска ќе Ви даде поддршка на патот кон ЕУ“, порача претседателот на Саборот, Гордан Јандроковиќ.

Хрватска е петта членка на НАТО што го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО. Прва го стори тоа Грција, а по неа Словенија, Албанија и Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Парламентот на Црна Гора го ратификува протоколот за влез на Македонија во НАТО

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Црногорски медиуми: Груевски во Црна Гора влегол и излегол во придружба на унгарски дипломати

Редакција

Пендаровски: Нема потреба да избрзуваме со прогласување на кризна состојба во цела држава

Редакција

При денешните претреси на СЈО, уапсени пет лица

Редакција