еМагазин
Image default
Македонија

И Белопета во шок: Реномираниот „Скопски џез фестивал“ не доби пари од Министерство за култура

Лавина од реакции има денеска по објавената Годишна програма за култура на Министерство за култура на која не се поддржани многу успешни проекти, издавачки куќи, репрезенти на македонската култура.

Голем број на театарски, музички работници, уметници реагираат на намалените буџети или воопшто што не се на листата на добитници на државни пари за квалитетни фестивали, проекти.

Оливер Белопета, директорот на реномираниот „Скопски џез фестивал“, кој секоја година ја собира музичката елита, вели дека фестивалот е исфрлен од годишната програма на министерството поради невалидна причина.

„Во Скопски џез фестивал се уште сме во шок, бидејќи синоќа беа објавени резултатите од Годишната програма на Министерството за култура. Воопшто не станува збор за технички причини поради кои Скопскиот џез фестивал не се финансира од Министерството за култура, туку за лични причини на членови на комисијата. Таму станува збор за невиден дилетантизам“, изјави Белопета за „Република“.

Извор: Република/Фото: Фејсбук-профил на Оливер Белопета

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„На кого му треба Џез фестивал додека има Ѕвезде Гранда“: Твитер „прегреа„ за Годишната програма на Министерството за култура

Режисерката Бузалковска со писмо до Заев: Дава оставка од Советот за култура поради Годишната програма на Министерството

Милошески од Авалон шокиран од односот: На Министерство за култура не му се важни концертите на Стинг, Лени Кравиц, Ерос Рамацоти…

Кој се е оштетен со Годишната програма на Министерство за култура: „Танец“ сотрен, Ансамблот на албански народни ора и песни колку барал толку добил

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Градоначалниците Богоев и Петровска дале изјави во Обвинителство за случајот „Рекет“

Редакција

Судењето на Мијалков за „Трезор“ почнува од почеток

Редакција

Милошоски по средбата со Рускоска: Заев да даде исказ дали знаел за финансирањето на 1ТВ

Редакција