еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И стана ли јасно на СДСМ зошто на референдумот во Ново Село излегле 16,97% од гласачите

На референдумот за името, општина Ново Село имаше излезност од само 16,97%, една од најниските на територијата на Македонија.

Жителите испратија силна порака до владејачката СДСМ, чии што градоначалник таму, Боро Стојчев, летово беше уапсен за шверц на цигари, а деновиве е повторно актуелен поради намалување на затворската казна од 18 на шест месеци.

Од СДСМ се обидоа да се „извлечат“ од скандалот со најавата дека истиот ќе биде исклучен од партијата, а интересен детал во целата приказна е дека Стојчев, според Законот за локална самоуправа пак ќе може да биде градоначалник ако сака, кога ќе излезе од затвор.

Ќе биде интересно да се види колку гласови ќе добие СДСМ во Ново Село, ако имаме предвремени парламентарни избори. А и не само таму. Народот на кој се повикуваат сите политички играчи веќе не простува, допрва жестоко ќе казнува.

Фото: Фејсбук/Стојчев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителство побара да се активира условната пресуда од 2 години затвор за градоначалникот на Ново Село за дело од 2015

СДСМ почнала постапка за исклучување на градоначалникот на Ново Село, Стојчев од партијата

Македонците не пијат нафта: Со кој памет му простивте на градоначалникот-шверцер?

Пак ќе може да биде градоначалник: Казната на Стојчев за шверц на цигари од 18 намалена на 6 месеци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) еМагазин во Китнос: Скриена убавина

Петре Димитров

(Фото) НЛБ Банка воведе најсовремен начин на плаќање: NLB Pay – мобилен паричник

Редакција

Црногорскиот министер за надворешни: За транзитот на Груевски низ Црна Гора ги известивме македонските власти, немавме правна основа да го задржиме

Редакција