еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

И Турција го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО

Министерката за одбрана и вицепремиерка Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил објави дека Турција и официјално го ратификувала протоколот за членство на Македонија во НАТО.

„Благодарност до Турција за вечерашната ратификација на нашиот НАТО протокол! teşekkür ederim!“, напиша Шекеринска на Фејсбук.

Ратификацијата на Твитер ја потврди и шефот на турската делегација во Парламентарното собрание на НАТО, Осман Ашкин Бак.

„Големото Народно собрание на Турција го комплетираше ратификациониот процес на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Како и досега, Турција ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија во евроатлантскиот-интегративен процес, напиша Ашкин Бак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протоколот за членство на Македонија во НАТО ратификуван и од Чешка

Унгарија е последна: Кои земји не го ратификувале протоколот за членство на Македонија во НАТО?

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Законот за ЈО ќе се носи по скратена постапка, опозицијата обвини за фалсификат

Редакција

Драма оти Заев отишол на одмор

Редакција

Кој го сликаше записникот за сведочењето на Камчев за „Рекет“?

Редакција