еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

И Вучиќ утре во Скопје на инаугурцијата на Пендаровски

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, утре ќе престојува во Скопје на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, потврди неговиот кабинет.

Веднаш по победата на Пендаровски на претседателските избори, српскиот претседател Александар Вучиќ му упати честитка по повод изборот за претседател.

-Ви го честитам изборот за претседател на Северна Македонија, со желби за успех на одговорната должност, соопштија од Кабинетот на српскиот претседател.

Се надевам дека во иднина ќе воспоставиме добра соработка. Очекувам особено да ја потикнеме соработката во областа на економијата, како и во сите други области од заеднички интерес, а во корист на граѓаните на нашите две земји, пишува во честитката на Вучиќ до Пендаровски.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Пендаровски испратен од колегите: Од кое работно место заминува за претседател

Кој ќе присуствува на инаугурацијата на Пендаровски в недела

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата „Анторис“ го доби тендерот на Општина Ѓорче Петров за привремени вработувања вреден 195.000 евра

Никола Осило

Села: Абдулфета Алими, наместо да биде прогласен за херој, доби 7 години затвор

Редакција

Спасовски: „Рекет“ ќе се расчисти докрај и секој што е инволвиран ќе одговара

Редакција