еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

И затворот „Скопје“ во Шутка загадува

Владата на 162. редовна седница ја одобри гасификација на КПУ затвор “Скопје“ во Шуто Оризари за намалување на аерозагадувањето, информираат од Владата.

Затворот сега користи екстра лесно масло за затоплување и со оваа пренамена ќе се загрева на гас, што со оглед на локацијата на котларата во населено градско подрачје е од големо значење за намалување на аерозагадувањето во општината и градот пошироко.

Фото: Министерство за транспорт и врски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата ќе го “спасува“ Скопје од загадување со електричен трамвај

Никола Осило

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Редакција

(Фото) Инвеститорот ќе засади и 150 високоизраснати дрва: Како ќе изгледа зградата што треба да се гради кај Мајчин дом

Редакција