еМагазин
Image default
Бизнис

Има институции што постојано имаат отворен оглас за вработување, но никој не се јавува

Во јавната администрација има и прилив и одлив на кадри. Има институции кои нон стоп имаат отворен оглас за вработување, а никој не се јавува, бидејќи нема соодветен кадар. За жал, одливот на кадри е во странство и тоа е она што не загрижува и на кое треба најмногу да работиме сите заедно, изјави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Одговарајќи на новинарско прашање по обраќањето на Првата конференција за е-трговија во Македонија, министерот Манчевски рече дека годишниот извештај, што мора да се објави до март, најдобро ќе ја покаже ситуацијата со бројот на вработени во јавната администрација.

– Вработувања во јавниот сектор има и ќе има затоа што институциите имаат голема потреба од кадри бидејќи нема само прилив, туку има и голем одлив и тоа за жал на кадри кои најмногу недостасуваат во јанвиот сектор и кои навистина е тешко да се најдат, изјави Манчевски.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Лотарија на Македонија“ оствари добивка од 7,2 милиони денари

Никола Осило

Буџет за 2019 година: Новата Оперативно-техничка агенција доби 50,1 милиони денари

Никола Осило

Тендер „тежок“ 11,2 милиони евра: Министерството за здравство склучи договори за набавка на вакцини со четири компании

Никола Осило