еМагазин
Image default
Македонија

Има ли несогласувања помеѓу СДСМ и ДУИ: Законот за СЈО никако да стигне на седница на Влада

На вчерашната владина седница не бил на дневен ред и не е дискутирано за законското решение за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), одговори денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прашањето дали има рок до кога треба да биде донесен и дали е тој во состав на реформските закони.

Медиумите пак деновиве пишуваат дека една од причините за наводното несогласување на владејачките партии, СДСМ и ДУИ е токму овој закон, со кој ќе се овозможи да бидат гонети неколку функционери на ДУИ, меѓи кои и лидерот, Али Ахмети и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Османи денеска изјави дека тоа е лажна вест и дека ДУИ дава апсолутна и целосна поддршка на СЈО.

“ДУИ е и единствената партија во Република Северна Македонија што има донесено одлука на претседателството и бара целосна истрага од домашни и меѓународни организации на сите функционери од 2002 до сега, бидејќи е време да се почне битката против лажните вести и пропаганда. Значи ДУИ е единствената партија и ги повикуваме и другите политички партии да го направат истиот повик до институциите да направат истрага на нивните функционери додека биле на власт“, рече Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Оскарот за најдобар актер во македонското Собрание оди во рацете на…

Арсим Зеколи: “ДУИ не е проблемот. ДУИ е последица. СДСМ е проблемот

Во пресрет на изборите: Нешто смрди во коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тенк“

Редакција

Судењето за „Топлик“ на СЈО продолжува на 21 септември

Редакција

Претседателот на Европскиот парламент, Сасоли од Скопје: Северна Македонија треба и мора да ги почне преговорите со ЕУ

Редакција