еМагазин
Image default
Политика ТОП СТОРИИ

Имаме „нов“ сосед, Република Северна Македонија: Што пишуваат регионалните медиуми за промената на името

„Македонија го промени името во Република Северна Македонија“, „Македонија го менува името“, „Од сега Република Северна Македонија“, „Собранието одлучи: Македонија стана Република Северна Македонија“, „Имаме „нов„ сосед: Република Северна Македонија“, „Историски момент: Македонија кажа „да„ за промена на името“… се само дел од насловите во регионалните медиуми, кои детално известуваат за завршувањето на процесот на уставни измени во македонското Собрание, а кои се предвидени со Договорот од Преспа.

Македонија уште еднаш е топ тема во српските, бугарски, албанските, косовските, хрватските медиуми…, а истите ги пренесуваат и честитките од грчкиот премиер Алексис Ципрас, македонскиот премиер Зоран Заев, челниците на Европската Унија и НАТО…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ 

(Галерија) Заев и Ахмети заедно славеа за „Северна Македонија“

Твитер за „Северна Македонија“: Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

Детална листа: Кои пратеници изгласаа промена на името на државата во Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Основниот суд Прилеп распиша тендер за набавка на лимузина

Никола Осило

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев ја претвораат државата во сопствена фирма

Редакција

еМагазин во Дебар: Дебарчани убедени дека Груевски избегал од овде

Редакција