еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

еМагазин се приклучува на иницијативата Драмски театар да го носи името на Горан Стефановски

По иницијативата Скопје да добие улица по драматургот Горан Стефановски, како и да се прогласи Ден на жалост, еМагазин се приклучува кон иницијативата која се шири на социјалните мрежи од граѓани, Драмски театар да го носи неговото име.

Синоќа, во чест на Стефановски во Драмски беше изведена претставата „Диво месо“, а во понеделник на програмата е „Дупло дно“ со почеток во 19 часот.

„Драмски започнува со низа настани со кои ќе се потсетиме на ремек-делата на нашиот Горан Стефановски“, соопшти театарот каде што беа изведени најголем дел од неговите драми.

Стефановски почина во Велика Британија, а неговото семејство соопшти дека тој ќе биде кремиран на 5 декември, а пепелта ќе биде расфрлана во Охридско езеро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Професионалец до крај: Во најтешките моменти од животот, Влатко Стефановски не го откажал концертот во Мелбурн

Пријателите на Стефановски бараат улица во Скопје по негово име и прогласување на Ден на жалост

Уметниците со неверување ја примија веста за смртта на Стефановски: Македонската драма го загуби својот Шекспир

Си замина уште една легенда: Почина Горан Стефановски

Фото: ЕУ инфо центар Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Како изгледа резиденцијата на јапонскиот цар

Редакција

(Галерија) Како иконата на Богородица го направи селцето Канала на Китнос топ религиозна дестинација во Грција

Петре Димитров

(Галерија) Пантелис Григори: Trip to sail е уникатна платформа за вашиот одмор да едрите во Грција

Редакција