еМагазин
Image default
Македонија

Иницирани законски измени за решавање на проблемот со бездомните кучиња

Владата на Република Македонија на 101-вата седница иницираше измени на Законот за здравствена заштита и благосостојба на животните.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е задолжено заедно со Агенцијата за храна и ветеринарство, со Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија – ЗЕЛС и во соработка со граѓанските организации за правата на животните, во најкус период да подготви законски измени за да се надмине проблемот со бездомните кучиња.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали од МВР за девојчето кое се удави во Вардар бегајќи од куче-скитник

Детали од Обвинителството: Девојчето кое се удави било нападнато од куче кога се враќало од училиште

Проблемот со уличните кучиња станува алармантен: Треба ли уште некој да загине, за да се реши

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зиддојче цајтунг: Меркел рекла „не“ за брз датум за Северна Македонија

Редакција

Рускиот амбасадор му ја предаде на Заев нотата за прифаќање на новото име

Редакција

Актерот Тони Михајловски обвинет за закани за убиство на новинарот Бранко Тричковски

Редакција