еМагазин
Image default
Свет

Истрага за измама против „Тесла“ и Илон Маск

Американската Комисија за хартии од вредност (СЕЦ) соопшти дека отпочнала истрага против автомобилската компанија „Тесла“ и нејзиниот директор Илон Маск поради измама.

Истрагата е заснована на неговата Твитер порака во која најави дека ќе понуди акции на „Тесла“ по цена од 420 долари. Пораката на Маск предизвика драматични подеми и падови на вредноста на акциите на „Тесла“, поради што СЕЦ отпочна истрага.

Дополнителен елемент во истрагата е најавената вредност на акциите.

– Сметаме дека Маск дошол до сумата 420 долари за акција така што додал 20 проценти од очекуваната вредност на акциите на „Тесла“, а потоа ја заокружил бројката на 420 долари, поради значењето што оваа бројка го има меѓу корисниците на марихуана, како и поради тоа што мислел дека неговата девојка тоа ќе го сфати како добра шега, обвини Стивен Пејкин, висок службеник на СЕЦ.

Бројката 420 се смета за меѓународен симбол на марихуаната, а денот на марихуаната е 20 април.

Маск е во врска со канадската пејачка Клер Бучер попозната како Грајмс, која неодамна, за време на интервју, запали џоинт со марихуана.

Соопштението дека „Тесла“ е под истрага на СЕЦ предизвика пад на вредноста на акциите на компанијата која, и без тоа, имаше сериозни проблеми да ги реализира порачките за нови автомобили.

Компанијата соопшти дека има целосна доверба во Маск.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Едно лице загина, десетици повредени во силен тајфун во Јапонија

Редакција

Затворањето граници не влијае многу за спречување на ширењето на корона вирусот

Редакција

(ВИДЕО) Mitsubishi вработи рапер, кој на уникатен начин го презентира новиот Eclipse Cross

Редакција