еМагазин
Image default
Македонија

Извештајот за разрешувањето на Јанева доставен до Собранието

Во Собранието е доставен извештајот на Советот на јавните обвинители за почнување постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Новозибраниот претседател на Советот Ацо Колевски потврди дека уште во текот на вчерашниот ден до законодавниот дом бил испратен извештајот дека се исполнети условите за почнување постапка за разрешување на Јанева, која е во притвор како осомничена за случајот „Рекет“.

Според собраниската процедура, претседателот на собраниската Комисијата за избори и именувања, Илија Димовски, треба да ја закаже седница на која ќе се одлучува за разрешувањето на Јанева.

Димовски вчера изјави дека штом го добие извештајот ќе пристапи под итно во насока на забрзување на постапката.

Евентуалната одлука на Собранието за разрешување на катица Јанева, согласно процедурата, повторно треба да се најде пред Советот на јавни обвинители.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе има ли „тепачка“ кој да ја замени притворената Катица Јанева

Новоизбраниот претседател на Советот на ЈО, Колевски: „Рекет“ фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За Нова демократија, уставните амандмани на македонската Влада го прават “уште полош и онака лошиот Договор од Преспа”

Редакција

МНР со препорака: Поради најавен протест да се избегнуваат делови од Париз

Редакција

Заев за една од „бомбите“: Александар Верушевски ме снимал на ручек кај мене во Струмица

Редакција