еМагазин
Image default
Бизнис

Кај една третина тендери дискриминаторски услови за учество на компаниите

Речиси една третина од тендерските документации на анализираните институции содржат дискриминаторски елементи кои можат да ја ограничат конкуренцијата, покажува истражувањето „Транспарентност, отчетност и интегритет на институциите во јавните набавки 2018“ на Центарот за граѓански комуникации.

„Исто како и претходната година, и во 2017 година, во дури 29% од тендерските документации се поставени високи критериуми за утврдување на економската и финансиската состојба, како и на техничката или професионалната способност на понудувачите.

Кај институциите со помал број на набавки се анализираа сите тендерски документации, додека кај оние со повеќе тендери, предмет на анализа беа тендерските документации од десетте најголеми набавки.

Тендерски документации со ограничувачки елементи има кај министерствата за: образование и наука, внатрешни работи, транспорт и врски, животна средина и просторно планирање, како и кај Собранието на РМ и Секретаријатот за законодавство“, се вели во истражувањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само една понуда на третина од тендерите за јавни набавки

Истражување: МОН и МВР најнетранспаретни при јавните набавки

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бруто надворешниот долг на Македонија достигна 8,4 милијарди евра

Никола Осило

Не чекајте ред: И од плажа може да го наполните фрижидерот со продукти

Редакција

Драстичен раст на средствата на инвестициските фондови во Македонија

Никола Осило