еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Како Али Ахмети, Талат Џафери, Бујар Османи и Илир Мета ја славеа албанската азбука во Скопје?

Претседателот на Албанија Илир Мета денес престојуваше во Скопје по повод Денот на албанската азбука. Тој во придружба на видни функционери на ДУИ, меѓу кои и Али Ахмети, претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и други наместо да ја слават азбуката со раце го гестикулираа албанското знаме.

„Заедно со лидерот на ДУИ, Али Ахмети и други политички лидери на Албанците во Македонија за време на посетата на старо Скопје се сретнавме со десетици сестри и браќа по крв, со кои ја прославивме 110-годишнината од албанската азбука и ја осигуравме величеннствената работа на албанските патриоти од ерата на Скендербег до денеска…“, напиша Мета на својот Фејсбук профил.

Рака на срце, начинот на прослава е нивно право, но гестикулацијата повеќе личи на лилјак отколку на двоглавиот орел од знамето на Република Албанија.

Фото:Фејсбук/Илир Мета

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Случај „Труст“: Казната на Сеад Кочан намалена, Авировиќ заврши со условна

Редакција

Третиот нацрт-амандман пред Комисијата за уставни прашања

Редакција

Агенцијата за цивилно воздухопловство распиша тендер за набавка на СУВ-возило вреден 16.000 евра

Никола Осило