еМагазин
Image default
Бизнис

Како да го надминете проблемот со скенирањето на фискалните сметки на апликацијата „МојДДВ“

При користење на апликацијата „МојДДВ“, која до сега ја симнале 58.000 граѓани најмногу поплаки од граѓаните до УЈП имало и за нејасни бар-кодови на сметките поради што било отежнато или невозможно нивно читање на апликацијата на мобилните телефони.

Во овој случај, како што посочија од УЈП, веќе од страна на самите граѓани е извршен притисок врз големите маркети навремено да ги сервисираат нивните фискални апарати за да се избегнат вакви ситуации.

Граѓаните кои имаат проблем со читање на бар-кодовите од фискалните сметки проблемот можат да го надминат ако ваквите сметки ги прочитаат на апаратите на киосците и бар-код читачите кои, велат, функционираат беспрекорно и многу подобро од читачите на телефоните, а постои и можност бар-кодовите на ваквите нечитливи сметки да се внесат рачно за што корисникот треба да се упати во некои од регионалните и подрачните канцеларии на УЈП.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„МојДДВ“ досега ја симнале 58 илјади корисници: Повратот на ДДВ околу 120 илјади евра

УЈП разјасни повеќе нејаснотии околу враќањето ДДВ од фискални сметки

УЈП: Апликацијата „Мој ДДВ“ е безбедна за преземање

Апликацијата „Мој ДДВ“е достапна на веб-страницата, на „адроид“, но за сега не и за Ајфон

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Код инженеринг“ го доби тендерот на општина Центар за одржување на уличното осветлување вреден 73.000 евра

Никола Осило

„Тежок тендер“: Водостопанство на Македонија набавува 15 возила

Никола Осило

Арсовска на Самитот на „Економист“: Западен Балкан како гето не носи повеќе можности за успех

Редакција