еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинението за „Рекет“ открива како ги трошел парите: Боки 13 бил невработен, а живеел луксузно

Во обвинението што денеска беше покренато од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, за случајот „Рекет“ против Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милески- Кичеец и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, се вели дека Боки 13 зел поткуп од 1,5 милиони евра од бизнисменот Орце Камчев.

Притоа исто така е наведено каде биле трошени тие пари.

„Првообвинетиот Јовановски, иако невработен, со блокирани трансакциски сметки и без приход, на почетокот на оваа година купувал за себе луксузен мебел, облека и обувки и престојувал во луксузни летувалишта – ресорти надвор од нашата земја што упатува дека ги пуштил во оптек паричните средства што ги прибавил со кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“, наведува ЈОРМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И такото на Боки 13, Миле Јовановски, не чувствува вина за „Рекет“

Покренато обвинение за три лица за „Рекет“: Јанева зела 50.000 евра, а Боки 13 и Кичеец 1,5 милиони евра од Камчев

Најдени сите пари „изрекетирани“ во “Рекет“?

Фото: Боки 13/Инстаграм

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Училиште „Братство единство“ во Дебар сега е „Пенестија“, а „Здравко Чочковски“ се вика „28 ноември“, според денот на албанското знаме

Редакција

Трајче Стафилов: Македонија има европско законодавсто за заштита на животната средина, но потребна е поголема контрола на неговата примена 

Редакција

„Тетекс“ го доби тендерот МВР за набавка на летни панталони за полицајците вреден 227.000 евра

Никола Осило