еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Какви биле размислувањата на Гоце Делчев за Бугарија?

Во моменти кога Бугарија се обидува да ја фалсификува историјата и да го присвои делото на македонскиот револуционер Гоце Делчев добро е да знае какви биле неговите размислувања кон прашањето за присоединување на Македонија кон Бугарија.

Имено, во говор во Преспа во 1901 година пренесен во романот на Димитар Талев насловен „Илинден“, Делчев вели:

„Оној што копнее, што работи да ја присоедини Македонија кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец. Таквиот Бугарин или Грк го поддржува и вечниот раздор меѓу балканските народи, кои треба да живеат во братска дружба за да бидат пресреќни. Македонија им припаѓа на сите Македонци, без разлика на религијата, нацијата и јазиците, во утрешна слободна Македонија и преку неа ќе се здружат сите балкански народи”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Внуката на Гоце Делчев порачува дека тој би се превртел во гробот

„Ел Чека“ е Бугар“: Гоце Делчев „главен“ на Твитер

Академик Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Гоце Делчев, вие ја повредувате химната на македонската држава  

Бугарската министерка Захариева: Гоце Делчев сам се изјаснил како Бугарин, нема да правиме компромис со вистината

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавил Ацо Колевски, новиот претседател на Советот на јавни обвинители

Редакција

Дваесет години затвор за убиецот на струмичанецот чие тело беше пронајдено во браната „Турија“

Редакција

Детален преглед: Ќе има ли надзорна расправа за државните пари што се одлеваат кај адвокати блиски до власта?

Никола Осило