еМагазин
Image default
Балкан

Каменос на мака: Преку Твитер го острани и заменик-министерот Кокалис од пратеничката група на Независни Грци

По министерката за туризам, Елена Кундура и заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис е отстранет од пратеничката група на Независни Грци.

Исто како и за Кундура, така и за Кокалис, лидерот на партијата, Панос Каменос реагираше преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина.

-Василис Кокалис иако се наоѓа во фаза на преговори од Кина за неговиот глас за националното прашање доволна е неговата намера за замена на позицијата за да биде отстранет од пратеничката група на Независни Грци, напиша Каменос на Твитер.

Заменик министерот за земјоделство претходно, како што веќе објави МИА преку писмена изјава за медиумите, од Кина, каде што е дел од владината делегација, рече дека ќе ја поддржи Владата на Алексис Ципрас.

МИА/Фото: Независни Грци

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден, трет за еден ден, член на Независни Грци, не го слуша Каменос

Независни Грци се распаѓа: По министерката Кундура и заменик-министерот Кокалис ќе ја поддржи владата на Ципрас

Каменос ја исклучи министерката Кундура од пратеничката група на Независни Грци, откако таа му даде подршка на Ципрас

Сите можни сценарија: Ќе се ратификува ли Договорот од Преспа во Грција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Трагедија ја потресе Црна Гора: Се удави семејство и момче кое се обидело да ги спаси, жената била трудна

Редакција

Борисов: Ако ЕУ ги одбие Скопје и Тирана, ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина

Редакција

Тоше Проески добива улица во селото Јабука кај Панчево

Редакција