еМагазин
Image default
Да помогнеме

Картите од продажбата за претставата „Не се клади на Енглези“ ќе бидат за помош за Сара

Македонскиот народен театар и во ноември ќе има хуманитарна претстава за помош на Сара Настеска од Охрид кај која е дијагностицирана Anemia aplastica, болест за чие лечење е неопходна трансплантација на коскената срж.

„Македонскиот народен театар и екипата на претставата „Не се клади на Енглези“ во режија на Синиша Евтимов, а во која играат Сашко Коцев, Оливер Митковски и Александар Микиќ, одлучија средствата добиени од изведбата на 11 ноември 2018 година да бидат уплатени на сметката на Сара Настеска“, информираат од МНТ.

Цената на билетот е 500 денари, а може да се купи и онлајн, ОВДЕ.

Апелот за помош во јавноста го испрати семејството Настески, а нивниот 13-годишен син Виктор е единствен сроден донатор на коскена срцевина за Сара. Македонскиот народен театар сочувствува со загриженоста на семејството Настески и посакува успех на донаторската акција и на оперативниот зафат на младата Сара Настески.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Општина Дебрца покажа како се може: Советот едногласно изгласал парична помош за Сара

Ирена Ристиќ до градоначалникот на Охрид: Еве како може да изгледа Одлуката за помош на Сара

СРАМОТА: Советниците од Општина Охрид не дадоа помош за нивната сограѓанка Сара

(Фото) Дечиња од Охрид, од врата на врата собираат пари за Сара, а кон акцијата се приклучи и такси-компанијата Де лукс

Виктор треба да и донира на Сара коскена срцевина: Потребни се пари за операција во Германија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Апел од Бигорскиот манастир: На шестмесечното бебе Лео му треба помош

Никола Осило

За еден ден, 16 уметници ја потврдиле својата донација на дела за помош на настраданите во пожарот во Грција

Редакција

Потребна е помош: Исчезна скопјанец кој боледува од Паркинсова болест

Никола Осило