еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Катица Јанева: Нема да бараме притвор за Сашо Мијалков

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во гостување на емисијата „Правда и неправда“ на 1ТВ на прашањето зошто не е побаран притвор за сите 13 осомничени во случајот „Империја“, односно зошто е побаран притвор за Јордан Камчев и уште четворица негови соработници, а не и за Сашо Мијалков рече дека ги почитуваат сегашните мерки за обезбедување и дека затоа немало потреба од барање ваква мерка.

На укажувањето дека сегашните мерки за обезбедување (одземање пасош и пријавување кај судија еднаш неделно) се покажале нефункционални за што е доказ бегството на Никола Груевски таа рече дека во иднина може да биде побаран притвор во други случаи, но не и за Сашо Мијалков, бидејќи немало причина да се посомневаат дека тој нема да ги почитува сегашните мерки за обезбедување што ги одредил судот.

Фото: СЈО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Катица Јанева: Кога ние побаравме притвор за Груевски, судовите не одбија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ и го честита вработувањето на мајката на Костадин Костадинов во Централен регистар на Струмица

Редакција

„Ел те инженеринг“ го доби тендерот на ГА-МА за одржување и итни приклучоци на гасоводот вреден 1,3 милиони евра

Редакција

(Галерија) Како изгледа една вечер на стриптизер во Македонија: Ме бараат и мажи за нивните сопруги

Редакција