еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Катица од притвор си раководи со даљинско“: Твитер реакции за писмото кое Јанева го прати до СЈО од Шутка

Специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто оризари како осомничена за случајот „Рекет“, дала полномошно сите предмети на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да бидат предадени на Јавното обвинителство (ОЈО).

Со полномошното Јанева ги овластува обвинителите во СЈО да ги предадат на Јавното обвинителство кривичните предмети во судење, во истрага и во предистрага.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешниот обвинител Наков: Полномошното на Јанева нема никаква правна важност

Може ли Јанева од притвор да бара предметите на СЈО да ги преземе Јавното обвинителство?

Информацијата предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните медиуми, а еве дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што пишува во писмото во кое Јанева бара сите предмети, истраги и предистраги на СЈО да бидат предадени на ОЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Предлог-законот за попис во Собрание: Ќе се преброиме ли конечно?

Редакција

(Видео+Фото) Девет дена не излегов од соба на одмор: Игор Џамбазов во „Еден на Еден“

Редакција

Потребно е и Бадентерово мнозинство: Во Собрание тешко ќе се имплементираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Редакција