еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

КХВ го казни Тито Беличанец: Имал „инсајдерски“ информации кога продал акции од „Тетекс“

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на последната седница со која претседаваше претседателката на КХВ, Нора Алити, врз основа на член 244 став 4 од Законот за хартии од вредност одлучи  да поведе прекршочна постапка, односно да издаде прекршочен платен налог на лицето Тито Беличанец за сторено прекршување на член 173 став 1 од Законот за хартии од вредност.

„Попрецизно, лицето Тито Беличанец пред продажбата на акциите имал внатрешна информација дека „Тетекс“ АД Тетово ќе престане со производство на тешка конфекција.

Со ваквото постапување, односно со продажбата на акциите пред да биде објавена ценовно чувствителна информација која лицето Тито Беличанец како член на Одбор на директори ја знаел, од негова страна е извршено прекршување на Законот за хартии од вредност“, информираат од КХВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тито Беличанец продаде 4.000 акции од „Тетекс“ за 146.000 евра

Нема зима за акционерите на „Тетекс“

„Тетекс“ станува компанија за издавање недвижнини

„Тетекс“: Компанијата не се затвора, туку нерентабилен погон

Фото: Тетекс

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Скопје покажа дека е град за велосипеди: Околу 2.000 лица учествуваа на “Скопје на точак“

Редакција

ЕСМ склучи договор со Спектартермо вреден 2,8 милиони евра

Редакција

Народната банка поднесе кривична против поранешни одговорни лица во Еуростандард за предизвикување стечај на банката

Редакција