еМагазин
Image default
Бизнис

Кина влезе во топ пет трговски партнери на земјава

Вкупната вредност на извозот на стоки од земјава во јануари 2019 година, изнесува 415.058.000 евра и бележи пад од 1.9 % во однос на истиот период од претходната година, соопшти Дравниот завод за статистика.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 569.598.000 евра, што е за 1.4 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит, во јануари 2019 година, изнесува 154.540.000 евра.

„Во јануари 2019 година, според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, Република Северна Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Кина и Бугарија“, соопшти ДЗС.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Среќен 8 Март: Дискриминаторска мерка на Владата за поддршка за активен женски член во земјоделското домаќинство

Редакција

Извршена промена на сопственоста на Охридска банка АД Скопје

Редакција

Охридска банка ја зголеми добивката

Никола Осило