еМагазин
Image default
Македонија

Кирацовски за Тамара: Гази напред и уште долго прави не горди

На својот Фејсбук профил за скандалот со пејачката Тамара Тодевска и македонската химна се огласи и поранешниот генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски.

“Големите луѓе не стануваат големи, затоа што читаат биографии за животните подеми и падови на други големи луѓе, туку затоа што лично ги доживуваат, на своја кожа.

Ненамерниот пропуст при изведбата на химната немаше да биде воопшто важен, ако политичкиот контекст беше поинаков и ако одредени политички „хиени“ веднаш не го ставеа во погон.

Иако сум гледал многу истакнати општественици и политичари, мои колеги, како на различни државни настани и церемонии ненамерно го грешат основниот текст на химната, па тоа симпатично го преминуваат, сепак на Тамара мораше „душата да и се извади“.

– Тамара, гази напред и уште долго прави не горди како што тоа пред извесно време на Евровизија, маестрално, го стори! Ти си голем изведувач-пејач, и секако голем човек!

А ние, ние белким научивме нешто од канонадата врз тебе…, ако не сега, тогаш, кога лично ќе ја почувствуваме!“, напиша тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тамара Тодевска ги откажа концертите во Прилеп и Охрид: Грешката прерасна во вистински пекол за мене и моето семејство

Ганка Цветанова за Тамара и химната: Ниту случајно згреши, ниту ненамерно ја изостави строфата, ова е пробен балон!

Садула, Латас, Тамара: Дотолчена разнишаната верба на Македонците во државата

„Како Гоце Делчев „исчезна“ од химната на Северна Македонија“: Тамара и македонската химна топ тема во регионов

Фото: Фејсбук/Кирацовски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Иванов му кажал на Столтенберг дека НАТО и ЕУ не смеат да бидат алиби за лош договор

Редакција

А1он: „Пајакот“ нема кривично да одговара за нападот на полицајката

Редакција

Продолжува судењето за „Монструм“

Редакција