еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Цветанка Периќ, која е избрана за нов судија во Врховниот суд

Цветанка Периќ е избрана за нов судија во Врховниот суд.

еМагазин ја разгледа нејзината биографија.

Која е Периќ?

Дипломирала на Правен факултет при Универзитет “Св.Кирил и Методиј“ Скопје во 1989 година.

Правосуден испит положила во Скопје во 1993 година.

Во периодот од 1994 година до 2005 година работела како стручен соработник и самостоен судски советник во Апелациониот суд Скопје.

Првпат била избрана за судија во Основниот суд Скопје II Скопје во 2005 година, а од 2007 година до 2009 година работела како судија во Основниот суд Скопје I Скопје на кривична материја.

Во периодот од 2006 година до 2009 година била претседател на Одделот за кривично полнолетни и претседател и член на Кривичен совет.

Во.2011 година е избрана за судија во Апелациониот суд Скопје, каде постапува по предмети во кривичниот оддел.

Таа е автор на на неколку стручни трудови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил наследникот на Вангеловски, Фаик Арслани, новиот в.д. претседател на Врховниот суд

Каков имот пријавил суспендираниот судијата Мустафа Шахини, чии мандат е продолжен за две години

Каков имот пријавила Цветанка Периќ, која е избрана за нов судија во Врховниот суд

Каков имот пријавил разрешениот Јово Вангеловски: Вози Мерцедес Бенз, а со сопругата имаат 4 стана

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Протестите на „жолтите елеци“ не беа за џабе: Макрон вети зголемување на минималната плата за 100 евра

Редакција

(Вознемирувачки видеа) Силен ветар носеше човек во Дубровник, жена во Сплит едвај се спаси да не падне од мост

Редакција

15 години од смртта на Трајковски: Останува нејасно зошто е пренасочена локацијата каде да се бара авионот

Редакција