еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е приватно и професионално Мила Царовска, кандидат за технички премиер

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска е еден од кандидатите за технички премиер.

Која е Царовска професионално?

Дипломирала на Филозофскиот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на Институтот за социјална работа и социјална политика.

Во својата професионална кариера се стекнала со повеќегодишно искуство од областа на социјалната работа, меѓу кои и како фасилитатор во драмски работилници со деца сместени во институции, фасилитирање на едукативни работилници, СОС оператор и супервизор за консултации за корисници на дрога и нивните семејства, како и соработник на институциите за лечење на корисници на дрога, социјален работник на терен, советник за пред/пост тест за ХИВ/СИДА и истражувач на терен, стои во нејзината официјална биографија.

Царовска беше специјален советник во кабинетот на поранешната министерката за труд и социјала, Фросина Ременски.

Поради своето богато работно искуство, Царовска била ангажирана во дванаесетина домашни и меѓународни организации како експерт од својата област.

Партиска кариера

Мила Царовска е потпретседател на владејачката СДСМ.

Таа е избрана за функцијата потпретседател на СДСМ на Централниот одбор на СДСМ во 2019 година.

Во 2014 беше избрана за претседателка на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ.

Царовска приватно

Родена е на 6 мај 1984 година во Скопје.

Мајка е на едно дете.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавила Мила Царовска, која е кандидат за технички премиер

Каков имот пријавил Оливер Спасовски, кој е кандидат за технички премиер

Кој е приватно и професионално Оливер Спасовски, еден од кандидатите за технички премиер

Оливер Спасовски и Мила Царовска можни технички премиери

Фото: Фејсбук/Царовска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер-заедницата ги остаре и ги подмлади политичарите: Како изгледаат Црвенковски, Мицковски, Груевски….

Никола Осило

Владата нема иницијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба

Редакција

Владата ќе се задолжи за околу 600 милиони евра за да се справи со кризата со корона вирусот

Редакција