еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Кој ја основаше скопската зоолошка градина, која го слави 93. роденден

Станко Караман (1889 – 1959) е македонски природонаучник, основач на Природонаучниот музеј, на Зоолошката градина, која го слави 93. роденден  и на скопскиот Градски парк.

Работел и на ихтиофауната во земјата и ја објавил својата студија Pisces Macedoniae.

Објавил повеќе од стотина научни трудови во кои ја обработува класификацијата на рибите, птиците, влекачите и многу групи од раковидните организми.

Најголемиот број од новоопишаните видови и подвидови го носат името на Македонија, реката Вардар и големите планински масиви во Македонија. Опишал повеќе од 60 видови и подвидови.

Основач е и на музејските списанија „Acta“ и „Fragmenta”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Скопската Зоолошка наполни 93 години

(Фото) Запознајте ги супер хероите од скопската Зоолошка градина

Фото: ЗОО Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дипломатот Виктор Димовски нов директор на Агенцијата за национална безбедност

Редакција

(Фото) Springfield ја лансира линијата R[ECO]NSIDER

Редакција

Бранко Героски: На Карпов му извадив реми, а рекетариве и плукачиве планирам да ги матирам

Петре Димитров