еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Насер Зибери, кандидатот на ДУИ за прв премиер Албанец

Насер Зибери е кандидатот на ДУИ за прв премиер Албанец.

Тој на македонската јавност и е познат по честите гостувања во дебатни емисии по телевизиите, а ретко кој се сеќава дека е и поранешен политичар.

Образование

Зибери е роден во 1961 година во Ласкарци, Општина Сарај.

Дипломирал на Правниот факултет, стои во неговата официјална биографија.

Работел и како новинар во весникот „Флака е влазеримит“.

Политичка кариера

Во политика влегува во 1990 година, кога стана претседател на огранокот на ПДП во скопската Општина Карпош.

Во периодот од 1994 до 1998 година бил генерален секретар на ПДП.

На парламентарните избори од 1990 и парламентарните избори од 1994 година е избран за пратеник во Собранието на Република Македонија од редовите на ПДП.

Во периодот од февруари 1996 до ноември 1998 година е министер за труд и социјална политика и потпретседател на Владата, во време кога премиер беше Бранко Црвенковски.

На парламентарните избори од 1998 година повторно е избран за пратеник во Собранието на Република Македонија од редовите на ПДП.

По повлекувањето од политичката сцена, Зибери работи како нотар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„ДУИ во опозиција. Зошто да не?„: Твитер реакции

(Видео) Идејата за премиер Албанец, ДУИ ја промовираа со осветлување на Кале со прашањето „Зошто да не?“

ДУИ на „тапет“ на Твитер за идејата за Албанец премиер

Фото: ДУИ/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) И грчките ученици ќе се „борат“ против Договорот од Преспа

Редакција

Пендаровски: Беспредметно е да разговараме дали постои македонскиот јазик

Редакција

Кој е Папата Франциск

Редакција