еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Ѓорги Филипов, еден од кандидатите за претседател на државата од СДСМ

Поранешниот амбасадор Ѓорги Филипов, најави дека ќе се пријави на отворениот оглас за кандидат за претседател на државата на СДСМ.

Кој е Филипов?

Ѓорги Филипов е роден во Кавадарци.

Тој е доктор по технички науки, а дипломирал на Машинскиот факултет при Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје во 1981 година.

Каде се беше амбасадор?

Зад себе има импозантна дипломатска кариера.

Во периодот од 2005 до 2010 година тој беше амбасадор на Македонија во Берлин, Германија.

Од 2010 до 2014 беше амбасадор на Македонија во Виена, Австрија.

Од 2011 до 2014 година беше амбасадор на Македонија во Јапонија и од 2012 до 2015 година, амбасадор на Македонија во Словачка.

Конечната одлука кој ќе биде кандидат на владејачката СДСМ, партијата ќе ја донесе на Конгресот кој ќе заседава на 3. март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешниот амбасадор Ѓорги Филипов еден од кандидатите на СДСМ за претседател на државата

Анкета на Телма: Никола Димитров и Стево Пендаровски со најголем рејтинг за претседателските избори

Дали лошиот рејтинг ќе ги натера СДСМ и ДУИ со заеднички кандидат да истрчаат на изборите?

Фото: Фејсбук/Филипов

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Топ пет највисоки плати во Македонија

Никола Осило

Твитер „полуде“ за новото видео со Груевски: „Украде милијарда за да јаде во Унгарија“

Никола Осило

Среќна Нова година: Министерството за транспорт вработува 40 лица, плата до 30.305 денари

Никола Осило