еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Љупчо Николовски, новиот генерален секретар на СДСМ 

Актуелниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски е новиот генерален секретар на СДСМ.

Кој е Николовски?

Дипломирал на Правниот факултет „Јустинијан Први“, при Универзитет  „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и има положен правосуден испит.

За време на своето професионално и политичко усовршување, Николовски се стекнал со диплома за специјализација во политички менаџмент на Нов Бугарски Универзитет,  во рамките на програмата Бугарска школа за политика и Совет на Европа.

Николовски има сертификат за овластен застапник за заштита на правата од индустриска сопственост пред ДЗИС 2012.

Тој е магистрант на Програмата за магистерски студии за административно право и јавна администрација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитет “Св. Кирил и Методиј”.

Во својата политичка кариера, во февруари 2014, е именуван за дополнителен заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Во 2013 година е шеф на кабинет на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев.

Во периодот од 2009 до 2011 година, работи како адвокат.

Негова специјалност се и човечки ресурси и деловно право.

Во неговата кариера беше и секретар во Институт на директори во Македонија. Од 2007 до 2008 година е адвокатски приправник и правен советник во Адвокатска канцеларија “Марковска и Андревски”.

Николовски членува во неколку асоцијации како што се: Здружението на правници на РМ, Македонското здружение на млади правници и во Адвокатската комора на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил новиот генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски

Министерот Љупчо Николовски нов генерален секретар на СДСМ

Љупчо Николовски:  Како “бунтовникот со причина“ стана министер

Фото: Фејсбук/Николовски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судбината на Груевски во рацете на осумтемина пратеници исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило

На Османи и Џафери им е поважно албанското знаме, отколку функционирање на правото и законите?

Редакција

(Видео) Спасена повредена срна која поминала на „гости“ во Свети Наум

Редакција