еМагазин
Image default
Македонија

Коѕијас до Мицотакис: „Македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977

Се чини дека не му кажаа дека „македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977, реагира шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за вчерашната прес-конференција на лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис.

– Господинот Мицотакис, не знае, не разбира, не е во позиција да се справи со прашањата од надворешната политика. Се чини дека не му кажаа дека „македонски јазик“ први „признаа“ во 50-те години министрите на Националната радикална унија, а официјално го предаде Нова демократија во 1977, пишува во соопштението од шефот на грчката дипломатија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, министерот за надворешни работи на Грција, коментира дека Мицотакис „одбива да се справи со надворешната политика со потребната сериозност“, а паралелно, во соопштението, Коѕијас реагира и за изнесените ставови во врска со грчко – албанските односи.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за „Титаник“: Одбраната побара прекинување на постапката поради притворот на Јанева

Редакција

Груевски честиташе Велигден: „Нека христовото воскресение за нас значи почеток на ново Македонско воскресение!“

Никола Осило

Рекордни бројки: Референдумот ќе го следат 11.907 домашни и 493 странски набљудувачи

Редакција