еМагазин
Image default
Балкан

Коѕијас смета дека нема никаков проблем со тајните фондови во грчкото МНР

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција рече дека не постои никаков проблем со тајните фондови во грчкото МНР, бидејќи како што рече, тој е „единствениот министер во целата историја на грчката држава кој достави закон, доверливите средства да ги контролира парламентот“.

Објасни дека во соработка со пратеници од СИРИЗА ќе работи на донесување предлог закон во парламентот што ќе важи и за другите министерства.

-Решени сме да испитаме како беа употребени фондовите од другите министерства, во кои не постои овој демократски и парламентарен процес. Смешно е, единственото министерство што има  демократска, парламентарна процедура и контрола од грчкиот парламент да биде обвинето од други – рече Коѕијас

МИА/Фото: Влада на РМ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тајни фондови на Грција: Киро Глигоров единствен кој обелодени обид за поткуп за промена на името

Оставката на Коѕијас ги врати на маса „црните пари“ и тајните фондови за името

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВО ЖИВО) Слаб одзив на протестот против Договорот од Преспа во Атина

Редакција

(ВИДЕО) Споменикот на Александар Велики свечено откриен во Атина

Редакција

(ВИДЕО) Атина и грчкиот Парламент во боите на виножитото: Елени Фуреира „главна“ на Парадата на гордоста

Редакција