еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кој македонски оператор има најмногу претплатници на мобилен интернет?

Агенцијата за електронски комуникации го објави најновиот извештај за состојбите на телекомуникацискиот пазар во првите три месеци од годинава од кој може да се види дека на македонскиот пазар има 1.308.333 активни претплатници на мобилен интернет.

„Оне.Вип“ има удел од 51 отсто во вкупниот број претплатници со пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилна мрежа (2G/3G/4G), а „Македонски телеком“ има удел од 46,67 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Македонски телеком“ доминира на пазарот на фиксна телефонија

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Да не го донесе Владава Фејсбук и Инстаграм во Македонија што не работат?!„: Твитер реакции

Редакција

(Видео) Сузана Димитриевска е земјоделка која користи информатичка технологија во семејната фарма

Редакција

„Ангропромет Тиквешанка“ неколкукратно ја зголеми добивката

Никола Осило