еМагазин
Image default
Македонија

Траеше 40 минути: Кога почна, кога заврши средбата помеѓу Заев и Меркел

Премиерот Зоран Заев во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

По состанокот немаше изјави за медиумите. Засега нема официјални информации кои се пораките од Меркел за очекувањата на Владата во Скопје за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ на претстојниот самит на лидерите на земјите членки на Унијата на 20 и 21 јуни во Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Средба Меркел – Заев: Берлин ќе даде зелено светло за датум во септември

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

„Заев до Меркел: Ако не, па името да го вратиме„: Твитер реакции за датумот за преговори со ЕУ

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Редакција

На судењето за„Насилство во Центар“ се гледаа видеа од протестите пред Општина Центар

Редакција

Драган Спасов Дац побара оставка од пратеникот Павле Богоевски

Никола Осило