еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Важно ако одите или пристигате: Кои држави спаѓаат во високоризични и средноризични за корона вирусот

Министерство за здравство на нивната веб-страница објави листа на земји кои се високо, средно и нискоризични во однос на заразени и починати од корона вирусот.

Овие информации треба да се знаат, ако сте патувале во тие држави, или пак треба да патувате.

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера препорача дека најдобро е да не се патува, имајќи предвид дека една држава многу брзо преминува од една во друга поризична категорија, а тие што доаѓаат од земји со висок и среден ризк да се самоизолираат.

Исто така, многу е важно патниците кои пристигнуваат во државата да ги даваат точните податоци, за да се процени степенот на ризик.

Владата го забрани и автобускиот превоз во високо-ризичните земји.

Целата листа, каде податоците постојано се менуваат, може да се види ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се забранува автобуски превоз кон Италија и Франција, заради превенција од ширење на корона вирусот

Како да се заштитите од корона вирусот: АПЕЛ за целосно почитување на превентивните мерки

На овие телефонски броеви може да се јавите при сомнителни симптоми на корона вирус

Би се самоизолирале ли поради корона вирусот?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

СДСМ се предомисли: Ќе ја прифати резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Бугарија

Редакција

По растот на инфлацијата, ќе има ли зголемување на каматните стапки на кредитите кои се веќе дадени?

Редакција

Повредени се 35 мигранти во сообраќајка на патот Гевгелија – Демир Капија

Редакција