еМагазин
Image default
Македонија

Кои ќе бидат десетте нови амбасадори во Шпанија, Украина, Германија…

Комисијата за надворешни работи на Собранието денеска ќе одржи седница на која ќе ги разледгува тезите за завршен разговор пред стапување на должности на 10 амбасадори односно вонредни и ополномоштен амбасадори.

Оливер Крлиу ќе биде амбасадор на Македонија во Шпанија, Игор Џундев вонреден и ополномоштен амасадор и постојан претставник во меѓународните организации во Виена.

Вонредни и ополномоштени амбасадори ќе бидат Екрем Ебиби во Босна и Херцеговина, Горан Стевчевски во Унгарија, Ненад Колев во Австрија, Абдулкадар Мемеди во Обединетите Арапски Емирати, Сузана Зеленковска во Словенија, Рамадан Азифи во Германија, Крум Ефремов во Украина и Мира Крајачиќ во Кралството Шведска.

Речиси сите кандидати се професионални дипломати кои доаѓаат од редовите на Министерството за надворешни работи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЗНМ побара да се повлече обвинението против новинарот Томислав Кежаровски

Никола Осило

Поглаварот на ИВЗ, Реџепи сторил кривично дело перење пари, тврди Скендер Бузаку

Редакција

Одложено судењето за ТНТ, нарушена здравствената состојба на обвинета во случајот

Редакција