еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои ќе бидат кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за техничката влада: Денеска средба Мицкоски со Ахмети, па со Заев

Разговорите за техничката влада започнуваат денес во 16 часот со средба во Собранието меѓу претседателите на ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ – Христијан Мицкоски и Али Ахмети.

Веднаш потоа премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ ќе оствари средба со Мицкоски во Владата, а ќе се договараат околу кадровските решенија за техничката влада, но и околу изборниот модел.

Во однос на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ, Заев изјави дека: „има принципи и критериуми за предлози, водејќи се пред се од правната држава и принципи досега поставени од Социјалдемократскиот сојуз и секако нема да ги соопштам јавно“.

Од ВМРО-ДПМНЕ за сега нема официјална информација кои ќе бидат нејзините кандидати во техничката влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Заев: Нема одлагање на изборите, на 3 јануари ќе дадам оставка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Османи на пат за Луксембург: Независно каква ќе биде одлуката, за нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад

Редакција

Куновска: И СДСМ исклучуваше членови од партија, само малку поелегантно

Редакција

Унгарско МНР: Ниедна земја на ЕУ не го покрена прашањето за Груевски

Редакција